تابلو فرش بهار طبیعت اثر استاد رسام عربزاده در موزه فرش رسام

تابلو فرش بهار طبیعت

اثر استاد رسام عربزاده

این بافته ترکیبی نامتقارن از چند طرح سنتی و جدید است، که به شیوه­ای خاص و ویژه رسام در کنار هم جای گرفته و چشم انداز بدیعی پدید آورده است.

زمینه اصلی آن، تصویر جنگلی است که با الهام از طرح­های سنتی قالی­های شکارگاه طراحی شده است. در این تصویر درختانی با شاخ و برگ­های گسترده و شکوفه­ های رنگارنگ و حیواناتی متعدد و متنوع از درنده و پرنده، فضای زنده و شاد جنگل را تداعی می­کنند و شور و شوق صفای طبیعت را به خاطر می­آورند.

حاشیه­ های بی­سابقه با انحنایی متفاوت، نیمه چپ بافته را در بَرگرفته که رنگ متن آن سورمه­ ای و پوشیده از گلبوته­ های زیبایی است که در نقش­بندی حاشیه قالی­های سنتی بکار می­رود. گذشته از دو طرح شکارگاه و حاشیه، طرح­هایی خوش نقش از دو ترنج کامل و یک ترنج ناقص در این اثر ارائه شده که با حاشیه آبی درهم آمیخته و برخلاف  شیــــوه­های رایج فرش­بافی درجای خود قرار نگرفته­اند و قرینه نیستند البته ترنج­های کامل، مستقلاً برخوردار از نقش­های متقارن زیبایی از پرنده، گلبوته و شاخ و بَرگند.

در گوشه­ هایی از کناره چپ اثر نیز با بهره­گیری از رنگ­های گرم و سرد و خطوط مواج، اشکال جدیدی ارائه شده که جـلوه­ای چشمگیر و اعجاب بَرانگیز دارند.

اطلاعات بیشتر

مشخصات فنی اثر Technical Specifications
ساعت کاربری
Man / hours Worked
۲۹۶۳
تعداد رنگ
No. of Colours
۵۲
تعداد گره در ۷ سانتیمتر مربع
Knots per 7 cm2
۲۰۲۵
رج شمار
No. of Rows
۴۵
عرض سانتی متر
Width (cms)
۱۵۱
طول سانتی متر
Length (cms)
۲۱۴

فرش و تابلو فرش های دیگر

اثر استاد رسام عربزاده